Modrý dom
Jozef Mišuda, Vitanová 208
027 12 Vitanová
Tel: +421 903 355 543
E-mail: jmisuda@gmail.com
GPS: N 49° 20.811 E 19° 44.215
 wifi free zone

Okolie a turistika

Oravský hrad

Táto historická dominanta Oravy týčiaca sa na strmom skalnatom brale nad riekou Orava je jedným z najkrajších a najzachovalejších hradov na Slovensku. Prvá písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1267. V súčasnosti si na hrade možno prezrieť expozície Oravského múzea. Viac informácii o hrade nájdete na stránke www.oravamuzeum.sk v časti Oravský hrad.

 

Západné Tatry – Roháče

Ponúkajú možnosť vysokohorskej turistiky pre viac i menej náročných turistov na rozlohe 400 km4. Najvyšším vrchom Roháčov je Bystrá 2248 m n. m. Najznámejšími turistickými strediskami Roháčov sú Zverovka a Oravice.

 

Múzeum Oravskej dediny

Múzeum bolo sprístupnené verejnosti v roku 1975. Rozprestiera sa na ploche 8 hektárov, jeho stredom preteká Studený potok, návštevník tu nájde obytné a hospodárske budovy, sakrálne stavby a objekty oravských remeselníkov, ktoré boli sústredené z dolnej, strednej a hornej Oravy.  Areálu dominuje neskorogotický kostol sv. Alžbety zo Zábreže 15. Storočia.Hneď vedľa múzea sa nachádza Brestovská jaskyňa-jediná sprístupnená na Orave. Viac info o múzeu na www.muzeum.zuberec.sk 

 

Oravská lesná – Úvraťová železnica

Kedysi slúžila na prepravu dreva a dnes slúži ako atrakcia na prepravu turistov. Začala sa stavať počas 1. Svetovej vojny a do prevádzky bola spustená v roku 1918. V roku 1926 bola prepojená s Kysuckou lesnou železnicou za pomocí 5 úvratí. Druhú takúto železnicu môžete  vidieť iba v Južnej Amerike.

Viac info na  www.oravamuzeum.sk v častí Oravská lesná železnica.

 

Plavba plťou na rieke Orava

Môžete si vyskúšať plavbu na plti popod Oravský hrad. Viac info na www.plte-orava.sk 

 

Drevený gotický kostol

Kostol postavený bez jediného klinca v prvej polovici 15. Storočia. V roku 1994 ocenený organizáciou EUROPANOSTRA a v roku 2008 zapísaný do zoznamu slovenského kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Viac info na www.tvrdosin.sk v častí Kultúra.

 

Brestovská jaskyňa

Sa nachádza v Západných Tatrách neďaľeko obce Zuberec,pri múzeu Oravskej dediny.Je najväčšou a zároveň jedinou sprístupnenou jaskyňou na Orave.  Viac info na www.ssj.sk

 

Juráňová dolina

Jedna z najkrajších dolín na Slovensku, jej ústie tvoria 1 km dlhé Tiesňavy.  Je charakteristická výrazným kaňonom. V minulosti sa cez kaňon zvážalo drevo po takmer 1 km dlhom drevenom moste, ktorého zvyšky vidieť aj v súčasností. Jedná sa o ľahkú nenáročnú túru, ktorú je možné absolvovať aj s malými deťmi.

 

Oravská piehrada

Najväčšia vodná nádrž na Slovensku s rozlohou 35 km2. Nachádzajú sa tu viaceré strediská vodných športov ako vodné bicykle, člnkovanie, vyhliadkové plavby loďou spojené s prehliadkou Slanického ostrova, na ktorom sa nachádza múzeum Oravskej galérie zo zbierkami ľudového umenia. Viac info na www.oravskagaleria.sk v časti Slanicky ostrov,alebo na www.nsc.sk v časti výlety loďou.

 

Kvačianska dolina

Je pekná kaňonovitá dolina s náučným chodníkom,cez ktorú preteká potok Kvačianka.Dodnes sa tu zachovali 2 funkčné Mlyny v lokalite Oblazy,ktoré dnes služia ako atrakcia pre turistov.Jedná sa o nenáročnú turistickú trasu vhodnú aj pre deti ako aj dôchodcov.

 

Prosiecka dolina

V tejto takmer 4 km dlhej doline sa nachádza niekoľko pekných vodopádov a jaskýň.Vedie taďiaľto náučný chodník s informačnými tabuľami oboznamujúcimi s miestnou flórov a faunou a geomorfologickými pomermi.Nachadza sa tu množstvo ponorov a vyvieračiek.

 

Socha Krista

 


Na kopci Grapa v nadmorskej výške 686 metrov nad morom pri Obci Klin sa nachádza socha Krista ktorá ma výšku 9,5 metra,váhu 23 ton a rozpätie rúk 7 metrov.Je odtiaľ prekrásny výhlad na okolitú oravskú krajinu ako aj na Západné Tatry,za dobrého počasia dovidieť na vrch Giewont na polským Zakopaným.Foto vo fotogalerii.

Iné atrakcie:

  • Možnosť jazdy na tanku
  • Možnosť jazdy na koči a v zime na saniach
  • Možnosť korčulovania na klzisku v obci

 

 

Kúpanie

 

Meander park Oravice

Aquapark Meanderpark sa nachádza na úpätí západných Tatier – Roháčov. Blízko hraníc s Poľskou republikou. Iba tu môžete zažiť kúpanie v termálnej vode spojené s lyžovačkou. Lyžiarsky svah je iba niekoľko metrov od bazénov s termálnou vodou a atrakciami ako tobogan,  umelé vlny, masážne trysky, perličkové lavice a sedadlá. Viac info na  www.meanderoravice.sk

 

Termálne kúpalisko Oravice

Toto  celoročne otvorené kúpalisko je jedinou lokalitou na Orave s prírodnou termálnou vodou, teplota ktorej sa pohybuje od 34 stupňov Celzia do 38 stupňov Celzia. Táto sírano – vápenatá  -horečnatá voda s vysokým obsahom železa má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Viac info na  www.tvrdosin.sk  v časti Oravice.

 

Aquapark Chocholowskie Termy

 V aqaparku je možné využiť viac ako 30 bazenov s vodou teplou od 32 do 36 stupňou ako aj Saunárium,Wellness a Športové centrum.Aquapark sa náchádza iba 9 minút jazdy autum od našeho ubytovania.

 

 

 

Lyžovanie

 

Ski Vitanová

Areál so siedmymi zjazdovkami, jednou lanovkou a troma vlekmi, 4,9 km upravovaných tratí. V areáli sa nachádza požičovňa lyžiarskeho výstroja, lyžiarska a snowboardová škola, servis, reštaurácia.Pre hostí ubytovaných u nás 15% zľava na celodenný Skipass. Stredisko SkiVitanová je vzdialené iba 200 metrov od Modrého domu.Viac info o stredisku na www.skivitanova.sk.

 

Meanderskipark

Areál so 6 zjazdovkami, jednou lanovkou a 3 vlekmi, 5,9 km upravovaných a zasnežovaných tratí v blízkom okolí sa nachádza 30 km bežeckých tratí. V areáli sa nachádza reštaurácia, bufet, lyžiarska škola. Iba niekoľko metrov od zjazdovky sa nachádza aquapark. Viac info nájdete v časti o skiparku na   www.meanderoravice.sk

 

Skicentrum Vitanová

Areál s jedným vlekom s dĺžkou 1 km, nenáročný terén vhodný najmä pre začiatočníkov s kapacitou 520 osôb.

 

Lyžiarske stredisko Zverovka-Spálená

Lyžiarsky areál s 5 zjazdovkami, ktoré majú celkovú dĺžku 4,6 km, jednou lanovkou a troma vlekmi uspokojí viac i menej náročných lyžiarov a snowboardistov. Viac info na www.tatrawest.sk

 

Lyžiarske stredisko – Janovky

Je vhodné pre všetky kategórie lyžiarov. Je mechanicky zasnežované, je možné aj nočné lyžovanie.Viac info na www.janovky.sk 

 

Lyžiarske stredisko – Milotín

Je vhodné pre začiatočníkov, deti, aj stredne zdatných lyžiarov. Stredisko má nočné lyžovanie.

 

Ski centrum Brezovica

V lyžiarskom stredisku sa nachádza 6 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 4,5 km. Je vhodné pre menej i viac náročných lyžiarov.

 

Witów – ski pl

Lyžiarske stredisko vhodné najmä pre rodiny s deťmi. Je vzdialené iba 10 km od Vitanovej. Nachádza sa v Poľskej republike. Viac info na www.witow-ski.pl